Jak šetřit vodou na zahradě
Sucho v naší zemi je poslední dobou čím dál více alarmující. Každý z nás ovšem může přispět k tomu, aby se situace alespoň trochu zlepšila, a sice tím způsobem, že budeme šetřit vodou, a to nejen v domácnosti, jako například při mytí nádobí nebo koupání, ale také venku na zahradě, při zalévání našich trávníků, záhonků, okrasných keřů a stromů. Nemusíte nechat vaši zahrádku vyschnout a zcela tak o ni přijít. Stačí jen přijmout určitá opatření, která povedou k tomu, abyste mohli šetřit vodou, a přitom mohli dál sklízet plody z vaší zahrady a radovat se z rozkvetlých květin.
Jak neplýtvat vodou Skvělý domov při zalévání vaší zahrady? Možností je hned několik. Určitě i vy si mezi nimi najdete takovou variantu, která vám bude vyhovovat. Jedním z nejdůležitějších a nejhlavnějších kroků, kterými můžete přispět k lepší situaci je na zalévání používat dešťovku. Tu můžete odchytávat do speciálních nádob, například barelů nebo sudů,což ovšem může nějakou tu dobu trvat nebo můžete zainvestovat do systému určeného k zachytávání dešťovky pod zemí, a sice pomocí vsakovací jámy a následného ukládání dešťové vody do plastové nebo betonové nádrže. Pak stačí, aby párkrát intenzivně zapršelo a nádrž se vám brzy začne plnit pro lidstvo čím dál více vzácnou tekutinou, kterou pak můžete bez okolků využít na zalévání vaší zahrady nebo umytí auta, a dokonce i v domácnosti třeba na splachování wc. Tímto způsobem pak budete šetřit nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. Protože co si budeme povídat – i malá zahrádka s pár záhonky květin, ovoce nebo zeleniny v letním období potřebuje pořádnou dávku závlahy.
Zalévání zahrady je také vhodné praktikovat ráno nebo večer, kdy není ještě půda tolik vyprahlá a nedochází tak k odpařování a tím pádem i zbytečné ztrátě závlahy. Dbejte také na zalévání přímo ke kořenům, nikoliv na listy rostlin.
Praktikováním těchto rad ušetříte nejen váš rodinný rozpočet, ale především také přírodu.