Nápady pro menší byt
Drtivá většina lidí plánuje pořízení vlastní rodiny. Toto je třeba zohlednit také při plánování bydlení. Pořízení garsoniéry například vyjde podstatně levněji než například dvoupokojového bytu, ale až dojde na lámání chleba, mohou chybět prostředky nebo i čas na pořízení většího bydlení. Když je žena například na rizikovém těhotenství, obtížně se řeší situace se sháněním většího bytu a stěhovat se s malým kojencem rozhodně není nijak příjemné.
V bytě 2+1 mladá rodina dokáže fungovat poměrně snadno, ale v garsoniéře už se bude jednat o velmi vážné omezování jednotlivce.
Stále více rodin ostatně žije v dvoupokojových bytech. Pořídit si hypotéku na větší byty je pro mnoho lidí nedostupné.
Nepochybně byt minimálně 3+1 by měl být takový rodinný standard. Ale naše požadavky a naše možnosti někdy nemusí jít ruku v ruce. Ovšem i dvoupokojovém bytě může rodina fungovat důstojně. Hodně záleží na velikosti pokojů. Jsou různé tipy, jak si bydlení v menším bytě usnadnit.
Pojďme se nad některými zamyslet.
- Pokud máte velký pokoj, můžete ho pomoci sádrokartonu přepážit a díky tomu vznikne samostatný pokoj. Například pro účely ložnice stačí docela malý pokoj, který ovšem zároveň zaručuje soukromí.
- Účelný nábytek. Zde platí spíše méně, ale efektivně. Vyplatí se nechat si udělat nábytek na míru podle individuálních požadavků. Máme na mysli vestavěné skříně, které nabízejí sofistikované řešení pro úložné prostory, ale například také patrové řešení manželské postele s dřevěnými schůdky, díky kterému vyřešíte scházející ložnici. Prostor pod postelemi můžete využívat jako pracovní kout.
- Jiný způsob, jak vykompenzovat absenci ložnice je využívání vestavěných postelí, které v průběhu dne vypadají jako další skříň.
- Pokud máte relativně velkou kuchyň, můžete svůj stávající byt 2+1 upravit jako3+kk.